Beyonce’nin yeni albümü “4”ten ilk izlenimler

By on June 9, 2011, in Albüm
Albüm sızdı veya sızdırıldı ama şu anda tek bildiğim albümün elimin altında olduğu. itunes’umda 12 adet yeni Beyonce parçası bana göz kırpıyor. Albümü baştan sona birkaç kez dinledim. B’nin şanslı rakamı olan 4’ten esinlenerek isimlendirilen albümde Fela Kuti etkisi ön plandaymış. İlk izlenimim tahminlerimin tamamen yanlış çıkması oldu. Farklı gruplarla çalışıyor söylentilerinden indie gruplara el attığını düşündüğüm Beyonce maalesef yine klasik balladlarla dolu bir albüm yapmış. Sevgili Beyonce severler, bunları yazdığım için lütfen bana kızmayın. Ben de eskiden Beyonce’nin en büyük hayranlarından biriyim. Onunla tanışmak için kaç takla attım hatırlamıyorum ve onunla tanıştım da. Hala da ona saygı duyuyorum ve onu başarılı buluyorum; ama eleştirmek de hakkımız.

4 albümü 12 parçadan oluşuyor. Beşinci parça olan “party”e kadar albümün bir hayli yavaş ve duygusal gittiğini söylemek zorundayım. Her ne kadar party şarkısı için Kanye ile çalışmış olsa da eğlence namına sıfır olan şarkı bende hayalkırıklığı yaratmıştı. Albüm beşinci parça olan party’e kadar birbirine benzer parçalarla dolu. Bunlar Beyonce’nin güçlü sesini ortaya çıkaran, romantik şarkı sözlerinden oluşan yavaş tempolu parçalar. Albümün devamında gelen parça “start over” beatlerle biraz daha dikkat çeken, dinleyiciyi yavaş tempodan uyandıran bir parça olmuş. “Love on Top” ise biraz daha funky ve eğlenceli. Countdown da daha iddaalı bir giriş yaparak ilgi çekmeyi başarıyor. Albümün en başarılı parçası ise bence countdown. Şarkı sözleri olarak da en akılda kalıcı sözler countdown’a ait. Bakınız “Oh,killing me softly,and i’m still falling, still you are the one i need “. “End of time” ise maalesef  “Run the world(girls) gibi apaçi müziğine benzeyen, kafa ütüleyen bir parça. “I was here”daki piyano ve yaylı ikilisi ise şarkıyı albümün en dikkat çekici duygusal parçası yapmış.

Genel olarak albüme bakınca albümün ikinci yarısınını ilk yarısındaki şarkılara göre çok daha heyecan verici olduğu kesin. 4’ün yavaş tempolu şarkıları ise bana Beyonce’nin ilk solo albümü “Dangerously in love”ı fazlasıyla hatırlattı. Hatırlarsanız ilk albüm Jay-Z’ye yazılmış birçok şarkı vardı. Bu albümde de bunu hissediyorsunuz. Herşeye rağmen pop kraliçesi Beyonce’nin sesinin hakkını vermek gerek. 4, Beyonce severleri fazlasıyla tatmin edecek kalitede.

Official çıkış tarihi 24 Haziran olan albüm internete sızdığı için sanırsam çıkış tarihi geriye çekilecek. Bakalım sevgili B’nin albüm satışları nasıl olacak?

0

Reply